Ondřej Landa: Inovační podnikání – v Číně

LEADERS‘ VOICE

HN.IHNED.CZ  14. 4. 2009  03:49


PODNIKY A TRHY, česko, http://hn.ihned.cz/c3-36714450-500000_d-inovacni-podnikani-v-cine

Ne, nemusí jít o podnikatelskou sebevraždu! Pravda, čínští obchodní partneři a průmysloví výrobci mají zcela odlišnou představu o respektování duševního a průmyslového vlastnictví než evropští či američtí podnikatelé. 
Četné příběhy zcizeného know-how jsou mementem pro ty, kdo hledají levné výrobní kapacity na východě a tvrdě narazí na realitu čínských poměrů. 
Martin Liška, zakladatel společností AICTA a Aicta Design Work, patří k oněm inovátorům, kteří se neváhají pustit do podnikání tam, kde jiní obezřetně couvají. Aicta má za sebou úspěšný design a vývoj čtyř dvou- až čtyřapůllitrových motorů pro automobilky Laidong Engine, HoBao a další. Jako jediná východoevropská designérská firma spolupracuje s předními světovými výrobci při vývoji a ladění jízdních vlastností, zejména řídící elektroniky motorů a automobilů. 
Příbramské firmě Ravak Aicta pomohla se založením výrobního závodu v Šanghaji a ujala se jeho řízení. 
Své svébytné podnikatelské zkušenosti Martin Liška shrnuje do řady pregnantních postřehů a originálních podnětů : 
* Neznalost pomáhá – když člověk ví, do čeho všeho jde – tak často couvne. 
* Hledejte ve světě lidi, kteří to umějí, jsou nejlepší a pravidelně s nimi hovořte o svých problémech a nápadech. 
* Najděte nejlepšího člověka na světě, kterému možná rozumí jen pět dalších lidí, a s ním začněte. 
* I ve velkých firmách se nové ideje rodí zdola a jen zázrakem se v nich prosadí – nabízí se velká příležitost, jak zneuznané inovátory odhalit a spojit se s nimi, a tak účinně velkým firmám odčerpávat jejich zdroje. 
* Nebojte se vstoupit do soutěže s lídry trhu. 
* Člověk, který má jenom ideu, ale není ochoten pro ni vykrvácet, není pro mě. 
* Nevěřím v korporátní rozhodování. Vždy musí být konkrétní člověk, který věc má na starost a je ochoten pro ni vykrvácet… Já mám možnost jeho pojetí odmítnout. Když neodmítnu, pak už nezasahuji. 
* Čím je složitější obor, tím je menší konkurence – v jednoduchých oborech je spousta lidí. 
* Inovace v hromadných výrobách jsou problematické – počáteční investice jsou pro soukromého podnikatele příliš velké; šanci máme ve specializovaných výrobách pro náročné zákazníky, kteří jsou připraveni platit vyšší cenu. 
* Neúspěšní podnikatelé mají problém – jsou moc pilní; měli by být línější a najmout odborníky na to, co neumějí. 
Investičně-obchodní inspirace z čínského trhu: 
* Čínskému zákazníkovi musíte přidat něco navíc – nabídku, resp. garanci toho, že se od vás něco naučí. 
* V Číně je třeba s koncovým zákazníkem komunikovat denně, projevovat osobní zájem o něj i jeho rodinu… 
* Chcete-li uspět v Číně, musíte dokonale zvládnout procesy doma. Číňané požadují jen nejvyšší kvalitu a spolehlivost – i když ji sami neumí. 
* Musíte si vychovat své vlastní Číňany. Nikdy nespoléhejte na loajalitu najatých čínských zaměstnanců – ti slouží sami sobě, ne vám. 
* Řízení výkonu v Číně: když skuhrají, že mají moc práce, tak jim naložím dvakrát tolik, a pak se uvidí. 
* Na závěr inspirace, kterou najdeme jen u výrazných podnikatelských osobností a opravdových lídrů – průkopníků inovací: Nemějte strach z Číňanů – utíkejte rychleji, než vás honí! Oni vás tlačí ke zlepšením. Buďte vděčni těm, kdo vás nutí k inovacím! Za peníze partnera, který se vás pokouší okopírovat, vás napadnou další myšlenky! 
Autor je předsedou Společnosti pro strategické řízení, inovace a podnikatelství a vedoucím partnerem poradenské firmy Inventa