Ondřej Landa: Jsou již barbaři před branami?

LEADERS‘ VOICE

HN.IHNED.CZ  27. 5. 2008  01:29  (aktualizováno: 27. 5. 2008  09:51)

Zdá se, že hrozící recesi ve Spojených státech a turbulence na světových trzích vnímáme spíše jako zprávu o úspěchu české ekonomiky. Ta svižně roste, reálné příjmy též, koruna posiluje, zahraniční obchod vykazuje robustní přebytky. A tak si „dopřáváme“ na cestách do ciziny, nákupy prostřednictvím amerických internetových portálů se pro leckoho stávají požitkem, domy u moře v Chorvatsku či na Floridě jsou „výhodnější“ než byty v Praze… Před více než půldruhatisíciletím velká civilizace také dospěla do období velkého dějinného obratu. Barbaři byli před branami … a Řím slavil. 
Zdá se, že i naše společnost je na historickém rozcestí. Novodobí barbaři nejsou jen teroristickými uskupeními či fanatickými devianty. Jsou to síly, které moderní konzumní a zážitková „adrenalinová“ civilizace – západní či východní – sama formuje jako „vedlejší produkt“ svého úspěchu. Jsou to síly latentní povahy (jako globální oteplení) či možná dramatická kataklyzmata, jejichž důsledky mohou v globální ekonomice způsobit pravé tsunami. Záchvěvy zvráceného ataku z 11. září 2001 pociťujeme dodnes…. 
Soudím proto, že bychom své karnevalové veselí měli nahradit seriózní prací s budoucností. Začít se seriózně připravovat na dlouhodobé a globální důsledky neúprosných dlouhodobých trendů i možných zvratových událostí. Reflektují naše strategie všechny klíčové souvislosti a příležitosti „geriatrické společnosti“ zítřka? Co kdyby se know-how a intelektuální vlastnictví staly nechráněnou komoditou? Jak se vypořádáme se ztrátou celých profesí, které odejdou za ekonomicky či sociokulturně zajímavějšími příležitostmi? Jak se postavíme k příští generaci inteligentních mikročipů, které ještě více umožní stimulovat i kontrolovat pracovní výkon? Víme, jak si počínat při globálním kolapsu počítačových sítí? Je opravdu nemyslitelné, že by se ekonomické lokomotivy zítřka – Čína a Indie – zhroutily v chaosu sociálních konfliktů a etnických střetů? Co by znamenalo epochální zemětřesení v Kalifornii či v oblasti velkých aglomerací Číny nebo Japonska? Je vize světa řízeného „softwarovými roboty“ absurdní? Zvrat na politické scéně USA – od „America first“ k „America only“? 
Toto je jen slabá polovina scénářů, které mohou zcela zvrátit svět, jak ho známe a ve kterém „rozpouštíme“ svou identitu. „Je dobré hovořit k budoucnosti – budoucnost bude naslouchati,“ zapsal již moudrý Ptahhotep ve staroegyptském Vesetu okolo roku 1850 před Kristem. I Peter Drucker doporučil, abychom věnovali pozornost „budoucnosti, která již nastala“. 
Nastal čas, aby posedlost „exekucí“ ve prospěch stále vypjatějších krátkodobých nároků na tvorbu hodnoty pro akcionáře byla vyvažována strategiemi, jejichž součástí je příprava i na takové scénáře budoucího vývoje, před kterými bychom raději pohřbili hlavu v písku. 
Autor je předsedou Společnosti


Autor: Ondřej Landa