Ondřej Landa: Husitská cesta k excelenci

LEADERS‘ VOICE

HN.IHNED.CZ  8. 7. 2008  00:00  (aktualizováno: 8. 7. 2008  11:04)


Autor je předsedou Společnosti pro strategické řízení, inovace a podnikatelství a vedoucím partnerem poradenské firmy Inventa

Situační kontext je dobře znám: nadnárodní výrobce dílů pro automobilový průmysl v 90. letech vybudoval na českém venkově závod – především pro subdodávky pro expandující mladoboleslavskou automobilku. Zákazník dodává podkladovou dokumentaci k nově vyvíjeným typům vozů, subdodavatelův konstrukční tým ji rozkreslí, připraví technologii výroby a podle potřeb automobilky „dovyvine“ řešení na podporu optimalizované hromadné montáže. 
Parta českých a slovenských konstruktérů ovšem takové zakázky obsluhuje rychleji a levněji než velké vývojové a konstrukční týmy v centrále mateřské firmy v Německu. Naši konstruktéři jsou tedy nasazováni do německých (a francouzských) týmů jako zdroj levných technických dovedností a know-how. Brzy přicházejí s novými technickými nápady a řešeními. 
Ty umožňují nejen zlevňovat výrobu, ale inspirují i zákazníka. Za pochodu, z vlastního rozpočtu a osobního nadšení se rodí inovace. Za projektové a finanční podpory automobilky dokonce inovace průlomové – český provinciální výrobce se díky svým inovativním řešením stává jedním z Dodavatelů roku v rámci koncernu Volkswagen, jediným z České republiky. 
Úspěch otevírá rozvojové dilema: jak z průlomu udělat systém. Koncernový vývoj a firemní vývojový rozpočet dosud zůstává na centrále, zdroje pro další rozvojové projekty samy nedorazí. V průběhu strategických seminářů vývojový tým formuluje ambiciózní vizi: stát se globálním centrem excelence ve vývoji a inženýringu, založit inovační systém, který dokáže v příštích letech generovat další jedinečný produkt. 
Páteří musí být promyšlený systém na podporu tvorby a realizace inovací včetně financování proudu nových slibných idejí, jejich rychlého experimentálního ověření a rozvinutí do robustních projektů a nakonec k úspěšné komercializaci. 
Až potud je vše v souladu s teoriemi inovací. Ty však pracují se samozřejmým předpokladem: existuje schválený inovační rozpočet. Náš tým ale zatím nemá přístup k centrálním fondům koncernu, nemá ani jistotu, že je brzy získá. Přijímá tedy „husitské“ rozhodnutí: budeme vytvářet v existujících vývojových projektech a zakázkách své vnitřní zdroje a odevzdáme je do společné „kádě“ – vlastního inovačního fondu. 
Vzdáme se zavedených chytristik a praktik, kdy beze zbytku čerpáme všechny naplánované zdroje ve schválených projektech a zakázkách. Budeme vytvářet mimorozpočtové „přebytky“ úsporami a dodatečným prodejem know-how a budeme je odevzdávat do fondu, ze kterého se budou financovat nejlepší projekty. Nevadí nám, když to budou projekty druhých členů týmu. Každý podle svých schopností – každému podle hodnoty jeho projektu… 
Ptáte se, kde takto berou budoucnost do svých rukou? Ve firmě Edscha Bohemia z Kamenice nad Lipou. Pokud její vývojový tým vytrvá a dokáže svou vizi uskutečnit, prosadí se „samonosný“ týmový model cesty ke globální excelenci v rámci velké nadnárodní korporace. Je to cesta, kterou se vydají i další? Pokud ano, dokážeme sobě i druhým, že znalosti a tvořivost v dnešním globálním světě opravdu znamenají víc než finanční kapitál a hlasovací práva… 
 

Autor: Ondřej Landa